Congratulations to the CS graduating class of 2016


Congratulations to the Computer Science graduating class of 2016! 

BACHELOR OF SCIENCE THREE-YEAR

  • Kyle David Anderson (Kindersley)
  • Vadim Gagarin (Regina) with Great Distinction
  • John Ross Gunningham (Saskatoon)
  • Devon Christopher Haubold (Medstead)
  • Braden John Moser (Saskatoon) with Great Distinction
  • Jatinkumar K Patel (Saskatoon)

BACHELOR OF SCIENCE FOUR-YEAR

  • Lealand Zachery Levern Adam (Calgary, Alberta)
  • Brett Gary Berg (Saskatoon) with Great Distinction
  • Daniel Benjamin Blanche (United Kingdom)
  • Dylan Wayne Bray (Saskatoon)
  • Breanne Kayla Budz (Saskatoon) with Distinction
  • Kai Rasmussen Charlton (Regina)
  • Mitchell William Corbett (Yorkton) with Distinction
  • Bo Dong (People’s Republic of China) with Distinction
  • Praise Isaac Onoruoyiza Emmanuel (Calgary, Alberta)
  • Joel Frederick Farthing (Saskatoon)
  • Max Gooding (Saskatoon) with Distinction 
  • Jordaen Harvey John Graham (Saskatoon) 
  • Xingze Guo (People’s Republic of China) with Distinction 
  • Matthew Cameron Hamilton (Saskatoon) 
  • YingJun He (Saskatoon)
  • Joel Garrett Hill (Medstead) Computer Science 
  • Aleksandar Ilic (Saskatoon) 
  • Derrick Allan Johnstone (Saskatoon) with Distinction 
  • Martyna Anna Kuhlmann (Poland) with Distinction
  • Dylan Arnold Larson (Saskatoon) with Great Distinction 
  • Kyle Albert LeBlanc (Saskatoon) with Distinction
  • John Cody Lendvoy (Moose Jaw) with Great Distinction
  • John Richard Mason (Kelvington)
  • Christopher Craig Moroz (Saskatoon)
  • Adetayo Sururat Olofa (Nigeria) 
  • Jason Cole Prokop (Saskatoon) with Great Distinction 
  • Devin Michael Regier (Elkford, BC)
  • Jeremy Stephen Ruten (Kamsack) with Great Distinction
  • Brady Allan Smith (Saskatoon) with Distinction 
  • Angela Valerie Maria Stankowski (Saskatoon) 
  • Taylor Danae Summach (Saskatoon) with Great Distinction 
  • Da Tao (People’s Republic of China) with Distinction 
  • David Thai (Saskatoon) 
  • Jonathan Edward Tsoi (Estevan)
  • Zhichao Wang (Saskatoon) 
  • Brandon Wiebe (Saskatoon) with Great Distinction
  • Kenton Yausie (Saskatoon)

BACHELOR OF SCIENCE HONOURS

  • Dylan Brodie Fafard (Saskatoon) with High Honours
  • Joshua Isaac Heinrichs (Saskatoon) with High Honours
  • Scott Charles Olson (Broderick) with High Honours 
  • Steven Christopher Rau (Lloydminster) with High Honours
  • Michael Stuart Richards (Saskatoon) with High Honours
  • Hao Song (People’s Republic of China)
  • Yuqing Tan (People’s Republic of China)
  • Paul Thomson (Assiniboia) with High Honours 
  • William Stephen van der Kamp (Saskatoon) with High Honours
  • Yang Zeng (People’s Republic of China)

MASTER OF SCIENCE

  • T M Rezwanul Islam (Bangladesh)
    • Thesis: CSA-X Modularized Constrained Multiple Sequence Alignment 
    • Supervisor: Ian McQuillan 
  • Sara Mansouri Ebrahimi (Iran)
    • Thesis: Exploring the Influence of Different Factors in Designing a Gamified Online Community for Girls
    • Supervisor: Julita Vassileva 
  • Rajkiran Natarajan (White City)
    • Thesis: Semi-Automatic Tracking of Hyolaryngeal Coordinates in Videofluoroscopic Swallow Studies
    • Supervisor: Ian Stavness 
  • Benedikt Sagl (Austria)
    • Thesis: Biomechanical Modeling of the Masticatory Region
    • Supervisor: Ian Stavness
  • Rodrigo German Vicencio-Moreira (Saskatoon) 
    • Thesis: Player Balancing for First-Person Shooter Games 
    • Supervisors: Carl Gutwin & Regan Mandryk 
  • Wesley James Waldner (Thompson, MB)
    • Thesis: Presenting Tiered Recommendations in Social Activity Streams 
    • Supervisor: Julita Vassileva 
  • Zhihong Zhuo (People’s Republic of China)
    • Thesis: A Performance Comparison of VMware GPU Virtualization Techniques in Cloud Gaming
    • Supervisors: Derek Eager & Dwight Makaroff

DOCTOR OF PHILOSOPHY

  • Gregor Flynn McEwan (Australia)
    • Thesis: Virtual Community in Online Multiplayer Board and Card Games
    • Supervisor: Carl Gutwin
  • Terry Edward Peckham (Wadena)
    • Thesis: Clustering Student Interaction Data Using Bloom’s Taxonomy to Find Predictive Reading Patterns
    • Supervisor: Gordon McCalla
  • Adrian Reetz (Germany)
    • Thesis: Improving Command Selection in Smart Environments by Exploiting Spatial Constancy
    • Supervisor: Carl Gutwin

INTERACTIVE SYSTEMS DESIGN
BACHELOR OF ARTS AND SCIENCE FOUR-YEAR

  • Stephanie Samantha Dilsner (Riverside Estates) with Distinction
  • Graeme Alistair Judkins (Donavon)
  • Dylan Patrick Jacalan Melicano (Saskatoon) with Great Distinction 
  • Theresa Panyin Quagraine (Saskatoon) with Distinction
  • Karilyn Dawn Vass (Lestock) with Great Distinction

The full convocation program can be found online